Psychodietetyk - kto to taki?
Psychodietetyka to nurt łączący nauki z dziedziny dietetyki, zdrowia z elementami wiedzy psychologicznej. Jest to zatem kilkupłaszczyznowe podejście do kształtowania i zmiany nawyków żywieniowych.
Dietetyk a psychodietetyk
Dietetyk to osoba wykwalifikowana w zakresie żywienia człowieka zdrowego i chorego. Najczęściej pomaga zrzucać zbędne kilogramy, czy też prowadzi profilaktykę i leczenie żywieniowe. Dietetyk układa diety indywidualne, dla konkretnej osoby lub w żywieniu zbiorowym. Wydaje zalecenia, dzieli się fachową wiedzą.
Zapoznanie się z informacjami o pożywieniu i fizjologii działania organizmu to początek drogi do zmian w naszej diecie. Prawdziwa praca polega na zrozumieniu naszej psychiki, motywacji do zachowań, akceptacji i świadomości własnego ciała, nauki zdrowego reagowania na emocje, stres oraz współistnienia w otaczającym nas środowisku.
Dietetyk specjalizujący się w psychodietetyce pełni rolę doradcy żywieniowego, ale także wykorzystuje elementy wiedzy psychologicznej w swojej praktyce. Tworzy wspólnie z pacjentem cele zgodne z indywidualnymi potrzebami. Pomaga przejść proces zmiany zachowań zdrowotnych.
Dla wielu osób modyfikacje, które chcą wprowadzić w życie są zbyt duże. Nie potrafią wytrwać na diecie i swoich postanowieniach, tracą chęci, rezygnują. Psychodietetyk pomaga rozpoznać bariery stojące na drodze do sukcesu, poprzez dialog motywujący wzmacnia poczucie skuteczności, dostarcza wsparcia emocjonalnego, towarzyszy i pomaga zrozumieć, że gorsze dni, czy porażki to część życia.
Psychodietetyk może pomóc, kiedy:
› chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć zdrowo się odżywiać
› pragniesz poczuć się lepiej
› dieta jest dla ciebie problemem
› dotyczą cię wielokrotne próby odchudzania, efekt yoyo
› wcześniejsz próby zmiany stylu odżywiania zawiodły
› potrzebujesz wsparcia, brakuje ci motywacji do wprowadzenia zmian
zdjęcie: pixabay.com
Zostaw Komentarz